ELEMENTAL

A1.1

Potrafisz się przedstawić, zapytać o godzinę i porozmawiać o codziennych czynnościach. Umiesz też poprosić o drogę do miejsc, które chcesz odwiedzić. Komunikujesz się na podstawowym poziomie, rozumiesz proste informacje. Potrafisz zamówić taksówkę albo paellę czy tapas w restauracji.

A1.2

Rozmawiasz o codziennych wydarzeniach i czynnościach używając czasu teraźniejszego, przeszłego i przyszłego. Wiesz przy tym, jak stosować uwielbiany przez Hiszpanów zaimek "lo". Potrafisz doradzić znajomym, dokąd pójść na kolację, umiesz też zapisać przepis, złożyć zamówienie i udzielić porady. Wiesz już, jak powiedzieć "nie" na wiele sposobów i że się spóźnisz. Umiesz napisać e-maila, żeby zarezerwować hotel. Radzisz już sobie ze sprawami życia codziennego w Hiszpanii.

PRE-INTERMEDIO

A2.1

Kiedy już wiesz, jak poprawnie wyrażać się w czasie przyszłym, teraźniejszym i przeszłym, nie boisz się zaczynania rozmowy, nawiązywania nowych kontaktów i odpowiadania na pytania. Masz opanowany czas przeszły w dostatecznym stopniu, by opowiedzieć o swoich ostatnich wakacjach i o tym, co przydarzyło ci się wczoraj - wiesz też, czym te dwie sytuacje różnią się gramatycznie. Czujesz się coraz pewniej z rodzajnikami. Potrafisz stosować porównania. Rozumiesz większość tekstów w czasie teraźniejszym i przeszłym.

A2.2

Pora na doprowadzenie do perfekcji czasu przeszłego i nauczenie się nowych sposobów na dokładne opisywanie przeszłych wydarzeń, a także spekulacje i tryb przypuszczający w czasie przeszłym i przyszłym. Już prawie możesz swobodnie podróżować, oglądać filmy i rozmawiać po hiszpańsku. Potrafisz opowiadać o sobie i wiesz, jak wyrażać się uprzejmie z użyciem trybu warunkowego. Umiesz poprowadzic swobodną rozmowę z osobą, której językiem ojczystym jest hiszpański. Bez trudu komunikujesz się po hiszpańsku ze znajomymi na Facebooku.

INTERMEDIO

B1.1

To ważny moment - uczysz się, jak poprawnie używać trybu łączącego. Pojawia się on bez przerwy w języku hiszpańskim i zwykle stanowi pewne wyzwanie dla osób, które nie mówią w językach łacińskich. Tryb łączący pomoże ci lepiej zrozumieć hiszpańską kulturę i pozwoli na wyrażanie osobistych uczuć i opinii. Pozwoli też na lepsze opanowanie trybu warunkowego.

B1.2

Czas na kolejny krok naprzód - będziesz szlifować znajomość trybu łączącego i stosować go razem z trybem wskazującym, także w czasie przeszłym, co pozwoli ci wyrażać się lepiej i bardziej precyzyjnie. Możesz rozmawiać ze znajomymi i oglądać filmy bez napisów. Potrafisz rozmawiać o wszystkim i bez żadnego problemu rozumiesz osoby hiszpańskojęzyczne.

AVANZADO

B2.1

Praca, praca, praca. Masz już dużą bazę informacji. Czas na przyswojenie ostatnich wariantów czasu przeszłego i naukę używania ich wszystkich w odpowiednich kontekstach. To ważny krok na drodze do biegłości językowej. Pracujemy z filmami, materiałami dźwiękowymi, tekstami, oraz, oczywiście, z ludźmi. Potrafisz już porozmawiać z lekarzem o swoich problemach ze zdrowiem i przejść rozmowę o pracę. Wiesz, jak rozmawiać z przyszłym pracodawcą.

B2.2

Masz już dobrze opanowaną gramatykę i potrafisz prawidłowo stosować wszystkie czasy. Teraz pora zacząć zapoznawać się z językiem od podszewki. Uczysz się, jak odczytywać informacje w różnych kontekstach, możesz czytać eseje i artykuły w gazetach. Rozumiesz już rzeczy, które jeszcze niedawno nie miały dla ciebie sensu.

SUPERIOR

C1.1

Hiszpański już prawie nie ma dla ciebie tajemnic, ale po pobycie w Hiszpanii wiesz, że są jeszcze drobiazgi, nad którymi należy popracować. Teraz czas na ostatnie szlify. Skupiamy się głównie na konwersacji, słownictwie formalnym i technicznym oraz na języku potocznym. Bez trudu możesz zacząć rozmowę z obcą osobą w barze podczas oczekiwania na obsługę. Niestraszne ci już dialektyzmy i różne akcenty. Odświeżamy gramatykę i dodajemy nowe konstrukcje, żeby nie wyjść z wprawy. Umiesz już bawić się językiem, jest już prawie twoja drugą naturą.

C1.2

Rozmowa to klucz do porozumienia - a my, Hiszpanie, uwielbiamy rozmawiać. Coraz lepiej rozumiesz mechanizmy językowe. Dostrzegasz różnice między hiszpańskim europejskim i południowoamerykańskim. Jesteś już w stanie czytać książki po hiszpańsku. Czas na kolejny krok w pracy nad gramatyką - budowanie zdań podrzędnych, złożone konstrukcje gramatyczne, poszerzanie słownictwa i naukę idiomów.

C1.3

Wiesz już, że hiszpański to nie jest jeden język - masz świadomość różnic językowych pomiędzy krajami i regionami, w których mówi się po hiszpańsku. Coraz lepiej je rozumiesz i uczysz się, jak je samodzielnie stosować. Różnice między Ameryką Południową a Hiszpanią to jedno z największych wyzwań. Osoby, które mówią po hiszpańsku od urodzenia, rozumieją się bez względu na to, skąd są. Niedługo dla ciebie też nie będzie to stanowiło problemu. Na tym etapie sprawdzisz całą swoją wiedzę i wykorzystasz wszystkie zdobyte umiejętności.

SUPERIOR MAESTRIA

C2.1

Gratulacje. Prawdopodobnie mówisz już po hiszpańsku równie dobrze - albo lepiej - niż niejeden rodowity Hiszpan. Ale nie zapominaj, że nauka nigdy się nie kończy - zawsze znajdzie się nowe słownictwo do opanowania, struktury gramatyczne do przypomnienia i nowe wyzwania, by jeszcze głębiej zanurzyć się w języku i w kulturze. Bez trudu posługujesz się hiszpańskim w pracy i w życiu osobistym, zarówno w Hiszpanii jak i w innych krajach hiszpańskojęzycznych. Najwyższa pora pójść jeszcze krok dalej.

C2.2

Historia, dyktatura, seksizm - i jak go unikać. Skupimy się teraz na problemach gramatycznych związanych z tym, jak po hiszpańsku mówi się w różnych częściach świata.

C2.3

Jesteś już na mistrzowskim poziomie. Co teraz? Pierwsza powieść? Tłumaczenie artykułów? Na tym etapie opanowujemy do perfekcji rozumienie programów telewizyjnych i artykułów prasowych. Podczas warsztatów gramatycznych szlifujemy ostatnie niedociągnięcia w mowie i piśmie. Zawsze jest coś, czego możesz się od nas nauczyć, ale teraz naprawdę trudno już cię od nas odróżnić!